Meclis'te Bu Hafta

Meclis'te Bu Hafta

Türkiye Büyük Millet Meclisi; bu hafta yoğun mesai yapacak... Genel Kurul'da Lübnan'da Türk Askerinin görev süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi görüşülecek. Gümrük Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına ilişkin yasa teklifi de, genel kurul gündemine gelecek.

Türkiye'nin Lübnan'da konuşlu Birleşmiş Milletler Görev Gücüne Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının verdiği desteğin uzatılması yeniden gündemde...

Lübnan'daki Türk askerinin görev süresinin bir yıl daha uzatılması konusunda, Cumhurbaşkanına yetki verilmesini öngören Cumhurbaşkanlığı tezkeresi Salı günü Meclis genel kurulu'nda görüşülecek.

Komisyon süreci tamamlanan "Gümrük Yasası"ndaki değişikliklerin de bu hafta Meclis Genel Kurulu’ndan çıkarılması hedefleniyor.

Gümrük suçlarında "pişmanlık ve uzlaşma" sistemini genişleten teklif, olası verginin "yüzde 20 fazlası" kadar teminat alınması uygulamasını kaldırıyor.

Gümrük müşaviri olmaya engel şartlar ise yeniden düzenleniyor. Teklif yasalaştığında Terörle Mücadele Yasası kapsamındaki suçlardan hüküm giyenler gümrük müşavir yardımcısı olamayacak.

Teklife göre, görevdeyken silah taşıma yetkileri olan gümrük yöneticileri ve muhafaza memurları emekli olduktan sonra şahsi silah edinebilecek.

Bu arada Türkiye ile çeşitli ülkeler arasında imzalanan bazı uluslararası anlaşmaların onaylanmasına ilişkin kanun tekliflerinin de hafta içinde Genel Kurulda görüşülmesi öngürülüyor.

Bir başka önemli düzenleme de bu hafta içinde Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alınacak. O düzenleme yasalaştığında Merkez Bankası ödemeler alanındaki yetkili tek otorite olacak.

Meclis'te dikkatler bir yandan da liderlerin salı günü gerçekleşecek siyasi parti grup toplantılarında yapacağı açıklamalara çevrilecek.


Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz