İngiltere'ye Kabarık Assange Faturası

İngiltere'ye Kabarık Assange Faturası

Wikileaks kurucusunun sınırdışı edilmesi, İngiltere'ye pahalıya mal olacak... Amerika Birleşik Devletleri'ne iade edilmesi ön görülen Julian Assange'a ilişkin davanın önünde 6 yıl gibi uzun bir yol bulunuyor. Yargı sürecinde Londra yönetiminin cebinden çıkacak masraf ise 600 BİN Sterlin...

Wikileaks sızıntısı İngiltere için daha da büyük bir sorun haline geliyor...

Pentagon'a ait gizli belgeleri ifşa eden Julian Assange'ın yargılandığı davanın, 6 yıl sürebileceği öngörülüyor. Nisan ayında, 7 yıl boyunca sığındığı Londra'daki Ekvador Büyükelçiliği'nden atılan Assange'ın bu süreçte İngiltere'ye maliyeti ise 600 BİN Sterlin'i
bulacak.

Faturanın 419 BİN 300 sterlinini, tutukluluk süresindeki maliyet oluşturuyor. Dava masraflarının 74 BİN 800 sterlin tutacağı hesaplanan Assange'ın aleyhinde karar çıkarsa, temyiz işlemleri de 100 BİN sterlin olacak.

Ünlü Belmarsh Hapishanesi'nde fiziksel ve psikolojik tedavi gören 48 yaşındaki ismin, Amerika Birleşik Devletleri'ne iade edilmesi bekleniyor.

Halihazırda Assange, Londra yönetimine milyonlarca sterline mal olmuş durumda. Wikileaks kurucusunun Ekvador Büyükelçiliği'nde kaldığı dönemde polis, gözlem için 16 milyon harcadı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz