Suriye'nin Kuzeyindeki Tel abyad'dan Acı Haber

Suriye'nin Kuzeyindeki Tel abyad'dan Acı Haber

Bir acı haber de, Barış Pınarı Harekatı'na verilen aranın 3'üncü gününde sınır ötesinden geldi... Terör örgütü PYD/PKK'nın ateşinde Piyade Uzman Onbaşı Sefa Fındık şehit oldu, 1 askerimiz yaralandı. Rusya, Suriye hükümeti ile temaslarını sıklaştırırken, Washington yönetimi de geri çektiği askerlerini Irak'a kaydıracağını açıkladı.

Terör örgütü PYD/PKK, Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasındaki "güvenli bölge" uzlaşısını fırsat bildi...

Barış Pınarı Harekatı'na verilen 120 saatlik aranın 3'üncü gününde, Suriye'nin kuzeyinden acı haber geldi.

Örgütün Tel Abyad'a saldırısında Piyade Uzman Onbaşı Sefa Fındık şehit oldu, 1 askerimiz de yaralandı.

Şehit ateşi, Tokat'a düştü... 22 yaşındaki Fındık'ın şehadet haberi, Yeşilyurt ilçesine bağlı Kuşçu köyünde yaşayan ailesine verildi.

Haberi alan çok sayıda kişi, Türk bayrakları ile donatılan şehit evine taziye için akın etti.

Saldırıya, "meşru müdafaa" kapsamında gerekli karşılık verilirken, örgüt, yürürlüğe girdiği andan bu yana anlaşmayı 20 kez taciz ve ihlal etti.

Mutabakata aykırı tüm girişimlere rağmen, çoğunluğu ambulanstan oluşan 39 araçlık bir konvoy, Resulayn'a giderek yaralıların da aralarında bulunduğu bazı sivillerin tahliyesini sağladı.

Çekilme sürecini yakından takip eden Milli Savunma Bakanlığı, emniyetle kullanılacak yolların bilgilerini de Amerikan muhatapları ile eksiksiz paylaşıyor.

Taciz ateşlerine tepki, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan geldi.

Çavuşoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni kışkırtmaya çalışan terör örgütünün, "kara propaganda" yaptığını söyledi. Dışişleri Bakanı, verilecek karşılığ teröristlerin, "ateşkesin ihlali" gibi göstermeye çalıştığını vurguladı.

Türkiye, bir yandan da yalan haberler ile mücadele ediyor..

Uluslararası Af Örgütü'nün, "sivillerin öldürüldüğü"nü öne sürdüğü raporuna, Dışişleri Bakanlığı itiraz etti. Rapordaki iddiaları reddeden Bakanlık, operasyonun karalanmaya çalıştığını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki kritik Soçi zirvesi öncesi ise bölgede hareketlilik yeniden arttı.

Moskova'dan bir heyet Devlet Başkanı Beşar Esad ile bir araya gelerek, ülkenin kuzeyinde yaşanan gelişmeleri ele aldı. Tüm toprakların, Şam'ın kontrolü altına girmesi gerektiğini vurgulayan Rus Dışişleri Bakanlığı, bölgede gerilimin düşürülmesinin
önemini vurguladı...

Washington yönetimi de Suriye'den çektiği askerleri hakkında kararını verdi.

Savunma Bakanı Mark Esper, BİN Amerikan askerinin Irak'ın batısına gideceğini duyurdu. Nakil işleminin haftalar alacağını söyleyen Esper, söz konusu askerlerin, IŞİD ile mücadeleye devam edeceğini ve Irak'ın savunmasına destek olacağını söyledi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz