Türkiye ile Abd Uzlaşısı Tartışılıyor

Türkiye ile Abd Uzlaşısı Tartışılıyor

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki "güvenli bölge" uzlaşısı, batılı ülkeleri rahatsız etti... Silah ambargosu konusunda kararlı olan Almanya, eleştirilerini sürdürdü. Fransa'da vekiller, Ankara'nın NATO üyeliğinin askıya alınmasını talep etti. Sosyal medyayı aktif olarak kullanan ABD Başkanı Trump, büyük bir gaf yaptı. Trump, Savunma Bakanı Mark Esper'in adını 'Mark Esperanto' olarak yazdı. Durumu fark eden Trump, söz konusu paylaşımı sosyal medya hesabından sildi.

Barış Pınarı Harekatı'nı 5 gün süre ile askıya alan uzlaşıda takvimin yarısı geride kalmasına rağmen, tartışmalar dinmedi...

Avrupa ülkeleri, Türkiye karşıtı tavrını sürdürdü.

Terör örgütü PYD/PKK'yı işaret eden Almanya, Amerika Birleşik Devletleri'nin IŞİD'e karşı savaşan gruplara sırtını döndüğünü öne sürdü. Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, en güçlü müttefiğimiz dediği Washington'un güvenilirliğine gölge düştüğünü söyledi.

Ülkedeki siyasi oluşumlardan Sol Parti de Ankara'ya yönelik silah ihracatlarının durdurulmasını istedi. Kapsamlı bir silah ambargosu talep eden parti, Kürtler ile bir tuttuğu örgütün savunulması gerektiğini aktardı.

Fransa da Türkiye'nin NATO üyeliğine karşı girişimde bulundu.

Ulusal Meclis'te yer alan 8 siyasi gruptan 59 vekil, üyeliğin askıya alınması için Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a, harekete geçme çağrısı yaptı.

Paris yönetiminin açıklamasında, terör örgütünden "müttefik" olarak bahsetmesi dikkati çekti.

Amerika Birleşik Devletleri Başkan Donald Trump ise sosyal medya hesabında paylaştığı mesajda büyük bir gaf yaptı.

Ateşkes çok iyi gidiyor, kürtler yeni bölgelere yerleştiriliyor, petrolün güvenliğini sağladık, askerlerimizi eve getiriyoruz" ifadesini kullandığı paylaşımda

Trump, Savunma Bakanı Mark Esper'in adını 'Mark Esperanto' olarak yazdı.

Hatasını fark eden Trump, söz konusu mesajı silerek, Suriye ile ilgili yeni paylaşımda bulundu.

Trump Bu kez Savunma Bakanı'nın adını doğru yazdı fakat paylaşımdan "Askerimizi eve getiriyoruz" cümlesini çıkartması da gözden kaçmadı.

Öte yandan Washigton'da Trump'ın Suriye'den asker çekme kararı tartışılmaya devam ediyor...

Cumhuriyetçi Parti'nin Senato'daki lideri Mitch McConnell, Suriye'deki Amerikan askerlerinin geri çekilmesinin "büyük bir stratejik hata" olduğunu söyledi.

Atılan adımın, düşmanları güçlendireceğini iddia eden McConnell, ittifakları ile ülkesi arasındaki bağın zayıflayacağını belirtti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz