Süveyş Kanalı 150. Yılını Kutluyor

Süveyş Kanalı 150. Yılını Kutluyor

Akdeniz ve Kızıldeniz'i birbirine bağlayarak doğu-batı rotasını ciddi anlamda kısaltan Süveyş Kanalı'nın olumsuz etkileri de büyüyor... 150 yılını kutlayan Kanal'ın ciddi değişimlere yol açtığı belirtildi.. 400 istilacı türün ulaştığı Akdeniz'de suyun da ısındığı kaydedildi..

Denizbilimciler, 150'nci yılını kutlayan Süveyş Kanalı'nın neden olduğu biyolojik değişimle ilgili önemli bilgiler paylaştı...

Kanal, Akdeniz ve Kızıldeniz'i birbirine bağlayarak, Afrika kıtasının etrafından dolaşan doğu-batı rotasını ciddi anlamda kısalttı... Ancak diğer yandan da, zehirli deniz anası, balon balığı ve saldırgan aslan balığı başta olmak üzere yabancı türlerin Akdeniz'e
girmesine yol açtı.

Günümüzde sayıları 400'e ulaşan istilacı türlerin Akdeniz ekosistemindeki hassas türleri yok ettiği belirtildi...

Denizbilimciler, kanalın yarattığı ekolojik zararın büyük bir kısmının artık geri çevrilemez olduğunu kaydetti..

Yükselen su sıcaklığı ve istilacı türlerin Avrupa kıyılarına doğru yayılmasının uzun vadeli zararlarını engellemek için bir an önce önlemler alınması gerektiğine vurgu yapıldı..

Özellikle İsrail ve Lübnan sahillerinin zehirli deniz anası istilasına uğramış durumda olduğuna dikkat çekildi... Bölgede avlanan balıkların ve deniz kabuklularının yarısının artık istilacı türler olduğu ifade edildi..

İddiaları reddeden Mısır ise Akdeniz'deki değişimin küresel ısınmadan kaynaklandığını savundu..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz