Mayanmar'a Arakan Baskısı

Mayanmar'a Arakan Baskısı

Arakanlı Müslümanlara yönelik zulmün mimarı olan Myanmar üzerindeki uluslararası baskı daha da arttı... Uluslararası Adalet Divanı, soykırımın engellenmesi için gerekli tedbirlerin alınmasına hükmetti. Myanmar'dan da gerekli tedbirlere uyduğuna ilişkin 4 ay içinde rapor vermesi talep edildi.

Arakanlı Müslümanlara yönelik uygulamaları ile soykırım suçu işlediği ispat edilen Myanmar, Uluslararası Adalet Divanı'nın kararıyla köşeye sıkıştı.

Hollanda'nın Lahey kentindeki mahkeme, Rohingyalar'a soykırımın engellenmesi için gerekli tedbirlerin alınmasına hükmetti. Bu kapsamda Myanmar yönetiminden gerekli tedbirlere uyduğuna ilişkin mahkemeye ve Gambiya'ya 4 ay içinde rapor
vermesi talep edildi. Her 6 ayda bir de tedbirlerin uygulandığına ilişkin raporun yenilemesi istendi.

Rohingyalar'ı koruma amaçlı hükümlerin bağlayıcı olduğunu vurgulayan mahkeme, Myanmar'ın uluslararası yasal yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler'in en üst yargı mercii konumundaki Uluslararası Adalet Divanı'nın Büyük Salonu'nda gerçekleşen duruşma 1 saat sürdü. Oybirliği ile alınan karar, Arakanlı Müslümanların yanı sıra uluslararası toplum tarafından memnuniyetle
karşılandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz