Asteroitteki Hazine

Asteroitteki Hazine

Uzay bilimcilerin 700 kentilyon dolar değerinde altın ve değerli maden bulunan bir asteroid keşfettiği ileri sürüldü... Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi asteroide sondaj aracı göndereceği belirtilirken, bulunması durumunda kaynakların nasıl paylaştırılacağı merak konusu...

NASA'nın en merak uyandıran projelerinden biri olan, altın ve değerli metal yüklü asteroidi keşfetme çalışmaları hız kazandı.

Asteroidi bulmak için fırlatılacak olan sondaj aracının 21 ay boyunca asteroidde araştırma yapması planlandı.

Bilim insanlarının öngörülerine göre asteroiddeki metallerin toplam değeri 700 kentilyon dolar.

Uzmanlar ekonomik açıdan bunun hiçbir değerinin olamayacağını, tedariğin bu kadar fazla olması durumunda fiyatın azalacağını söyledi.

Böylece proje yeni tartışmaların kapısını açtı.

1967'de alınan karara göre hiçbir ülke veya kuruluş Ay ve gök cisimleri kaynaklarını işletemezken, sonraki anlaşmalarla insanlığın ortak mirasının bir parçası oldu.

En son 2015'de ABD’de kabul edilen Space act yasası, Amerikan vatandaşlarına uzayda ticari aramalar yapmaları ve buldukları madenleri çıkarmalarına hak tanındı. Söz konusu yasa, Dış Uzay Anlaşması ile ters düştüğü gerekçesiyle eleştiriliyor.

Bu sebeple başta Çin ve Rusya olmak üzere birçok ülkenin bu anlaşmadan çekileceği , ülkelerin bireysel olarak uzay kaynakları arayışına girecekleri düşünülüyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz